GMINA KOŚCIELISKO - OFICJALNA STRONA

SAMORZĄD TERYTORIALNY
URZĄD GMINY
INSTYTUCJE GMINNE
OŚWIATA
KULTURA
SPORT I TURYSTYKA
KWATERODAWCY - NOCLEGI
SZLAKI TURYSTYCZNE
NARTY
BIATHLONOWY KLUB SPORTOWY
UCZNIOWSKIE KLUBY SPORTOWE
Orlik
ZABYTKI
GMINY PARTNERSKIE
ORGANIZACJE POZARZĄDOWE
AKTUALNOŚCI
STUDIUM I PLANY ZAGOSPODAROWANIA
REALIZOWANE PROJEKTY
WIRTUALNA WYCIECZKA
WYKLUCZENIE CYFROWE - PROJEKT
Europa Dla Obywateli
PROJEKT REWITALIZACJI


tutaj jesteś » Strona główna » SPORT I TURYSTYKA » SZLAKI TURYSTYCZNE

SZLAKI TURYSTYCZNE

Dolina Chochołowska

Najdłuższą, bo licząca ok. 10 km. długości doliną tatrzańską jest Dolina Chochołowska, leżąca po lewej stronie drogi łączącej Zakopane z Chochołowem. Autobusem lub samochodem możemy dojechać do parkingu na Polanie Huciska nazwa pochodzi od istniejących na tym terenie w XIX w. Pieców hutniczych) mijając po drodze Polanę Biały Potok i Siwa Polanę. Tutaj kończy się droga otwarta dla pojazdów mechanicznych. Teraz szeroka droga prowadzi nas w głab doliny. Idąc, mijamy dolomitowy wąwóz zwany Niżnią Bramą Chochołowską, z pamiątkową tablicą ku czci przywódców Powstania Chochołowskiego. Polanką Pod Jawory, należącą do hali Jaworzyna, wkraczamy w Wyżnią Bramę Chochołowska utworzoną przez schodzące sie w tym miejscu czoła grzbietów Bobrowca i Kominiarskiego Wierchu, charakteryzującą sie swym ogromem i urozmaiconą rzeźbą ścian. Tutaj znajduje się piękna, choć niedostępna dla turystów, jaskinia Szczelina Chochołowska licząca 2000 m. Korytarzy oraz dawne schronisko Blaszyńskich, obecnie gajówka TPN. Dalej droga biegnie w kierunku Iwanickiej Przełęczy na Polankę Trzydniówka. Na pochyłości u stóp Bobrowca ujrzymy usianą wiosna krokusami Polanę Chochołowską z szałasami pasterskimi. Rozciąga się stąd niepowtarzalna panorama na Dudziniec, Kominiarski Wierch (1829), Wielki Kopieniec (1257), Iwanicką Przełęcz (1459) i Ornak. Idąc wzdłuż dolnej części polany dochodzimy do schroniska PTTK, usytuowanego na wysokości 1146 m.n.p.m. Tutaj możemy odpocząć i posilić się przed dalszą drogą. Dla uczczenia wizyty na tym terenie Jana Pawła II przewodnicy tatrzańscy ufundowali tablicę pamiątkowa umieszczona przy wejściu do schroniska. Przy Jarząbczanym Potoku, do którego dotarł podczas spaceru 23 czerwca 1983 roku Ojciec Święty, wybudowano kapliczkę, a na głazie widnieje tablica z Jego słowami:

"Mogłem w dniu dzisiejszym spojrzeć z bliska na Tatry i odetchnąć powiewem mojej młodości."
Trasę tej wycieczki nazwano "Szlakiem Papieskim" i prowadzi on od schroniska do Doliny Jarząbczej, stanowiąc zarazem część szlaku czerwonego prowadzącego na Trzydniowiański Wierch. Szlak Papieski znakowany jest żółtym paskiem na znakach szlaku czerwonego.

Dolina Kościeliska


Uważana za najpiękniejszą dolinę Tatr Zachodnich. Jest nieco krótsza i mniejsza niż Chochołowska, ma 9 km długości i 34 km kw. powierzchni. Samochodem lub autobusem można dojechać do przysiółka Kiry, gdzie znajdują się parkingi. Do Hali Pisanej mogą dojeżdżać dorożki konne a zimą sanie. Z Kir do wnętrza doliny prowadzi szeroka, ubita droga. Przechodzi ona przez skalną Bramę Kantaka, za którą rozpościera się polana Wyżnia Kira Miętusia. Dalej mijamy osnutą legendami “kapliczkę zbójnicką”. Początkowo, przez 3,5 km trasy droga jest płaska. Dnem doliny płynie Potok Kościeliski, a po obu jego stronach znajdują się rozległe polany, gdzie w sezonie wypasa się owce. Nieco dalej po lewej stronie znajduje się wejście do Jaskini Mroźnej (500 m długości, oświetlenie elektryczne, zwiedzanie w grupach z biletami, łącznie z dojściem 1,5 – 2 godz.). W prawo niebieskim szlakiem można dojść na widokową polanę Stoły, gdzie znajdują się zabytkowe szałasy (w obie strony 1,5 godz.). Droga prowadzi dalej przez wąwóz Bramy Kraszewskiego, za wąwozem dolina rozszerza się ponownie w przestronną kotlinę Hali Pisanej. U podnóży Raptawickiej Turni dolina ścieśnia się po raz trzeci. W lewo prowadzi chodnik do Wąwozu Kraków z Jaskinią Smoczą Jamą (szlak żółty). Nieco dalej w prawo drogowskazy kierują do wylotów jaskiń Mylnej i Raptawickiej. Na skraju hali Ornak znajduje się schronisko, na wysokości 1093 m n.p.m., zbudowane w latach 1947-49, posiada 85 miejsc noclegowych (z Kir pieszo 1,5 godz.). Od schroniska wiodą szlaki do Stawu Smreczyńskiego (35 min., szlak czarny), na Iwaniacką Przełęcz, Ornak, i na Ciemniak.


Dolina Małej Łąki

Należy do mniej licznie odwiedzanych, choć jest jedną z najbardziej uroczych w Tatrach. Od wylotu do Wielkiej Polany Małołąckiej 2,5 km - ¾ godz. Od starego kolana szosy na Groniku, odchodzi droga do doliny, otwarta tylko dla ruchu pieszego. Trasa prowadzi wśród świerkowych lasów na Wielką Polanę Małołącką. Żółty szlak prowadzi dalej przez Świstówkę na Przełęcz Kondracką (od polany 1¾ godz.) i Kopę Kondracka (dalsze ¾ godz.).


wydrukuj dokument   wyślij znajomemu   ilość wyświetleń 40885


STRATEGIA ROZWOJU GMINY - tutaj


OPŁATA MIEJSCOWA - UCHWAŁA - tutaj


Konsultacje społeczne
projekt planu ochrony TPN -tutaj 
rozporządzenie - tutaj


 Uwaga
od 1 października zmiana wysokości
opłat za gospodarowanie odpadami
komunalnymi  - tutaj

 ODPADY KOMUNALNE


PLAN GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ
DLA GMINY KOŚCIELISKO  - tutaj


INFORMACJE DOTYCZĄCE MODERNIZACJI
EWIDENCJI GRUNTÓW WSI KOŚCIELISKO
  tutaj tutaj


 Obiekty noclegowe- zobacz 


System powiadamiania mieszkańców


Podhalańska Lokalna Grupa Działania


Karta Dużej Rodziny


Miesiąc i rok: 07 / 2016
 << miesiąc  >>      << rok  >>


Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31


1999-2016 © MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms